czwartek, 4 czerwca 2015

SAGA: Normans vs Vikings. SAGA: Normanowie przeciw Wikingom.

The second game of past week was Saga game between my Normans and Paul's Vikings. I have not played Saga for ages, so it was very nice to play those rules again. It was first game of my newly painted Normans. We decided to play full strength game for 6 pts, as we both have enough troops to play that size game.
Drugą grą zeszłego tygodnia była gra z użyciem zasad Sagi pomiędzy moimi Normanami i Wikingami Paula. Nie grałem w Sagę już od bardzo dawna i bardzo miło mi się ponownie w nią grało. Była to tez pierwsza gra moich świeżo pomalowanych Normanów. Zdecydowaliśmy się na grę na 6 pkt., jako że obaj mieliśmy wystarczająco do tego pomalowanych figurek aby rozegrać grę tej wielkości.

SCENARIO/SCENARIUSZ: No 4. The challenge.
SCENERY/SCENERIA: SESWC
MODELS&FIGURES/ MODELE I FIGURKI: Paul, Bartek Żynda

1. Forces. Siły.


Normans/Normanowie
(Bartek Żynda)

Lord
2 x Mounted Knights (6 figures each)
1 x Crossbows (8 figures)
1 x Warriors (8 figures)
1 x Levies with bows (12 figures)

Vikings/Wikingowie
(Paul)

Warlord

1 x Berserkers (4 figures)
1 x Warriors with bows (8 figures)
4 x Warriors (8 figures each)

2. The Game. Gra.


Before the game Paul has rolled for scenario. He had 4, so the challenge scenario has been chosen. Good for him! The Warlords started fight and the rest of the troops were trying to join the fight. At the beginning of the game I wrongly set up my troops and my cavalry was too far from my warlord. I was much more counting on my missile units, but to use them in proper way I needed banners on my Saga dice and as you probably thinking I did not roll them at all... Finally I got what I wanted and the Vikings had to taste my Storm of Arrows. The mighty Berserkers get all killed, but was to late for my Lord, who finally get killed. Not to good for first fight. Today we are going to try them with Lion Rampant, maybe they will have more luck.
Przed grą Paul rzucał na scenariusz. Wyrzucił 4, czyli graliśmy scenariusz: the challenge. To było bardzo dobre dla niego! Wodzowie rozpoczęli walkę, a reszta oddziałów próbowała dołączyć się do walki. Na początku gry nieprawidłowo rozstawiłem swoje oddziały i moja kawaleria była zbyt daleko od mojego warlorda. Bardziej liczyłem na moje oddziały z kuszami i łukami, jednak by dobrze je wykorzystać potrzebowałem flag na moich sagowych kościach, których jak się domyślacie nie mogłem dostać... W końcu dostałem to co chciałem, i deszcz strzał spadł na Wikingów. Wszechmocni Berserkerzy zostali wybici, jednak dla mojego lorda było już za późno i on też został zabity. Niezbyt dobrze na pierwszą walkę. Dzisiaj spróbuje ich z zasadami Lion Rampant, może będa mieli więcej szczęścia.

3. Links. Linki.


My gallery on Flickr:
Moja galeria na Flickr:

8 komentarzy:

 1. Gra wygląda na rozegraną z wielkim funem! Jestem pod wrażeniem pomalowanych figurek. Piękna robota!

  OdpowiedzUsuń
 2. Looks great Bart! Good luck with the LR game!

  OdpowiedzUsuń
 3. Great looking figures and game. I have the Crescent and the Cross rule book, but only played a couple games.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Dean. Ive seen the CatC book and they are the same, just different factions, they are both great rulebooks.

   Usuń