czwartek, 14 czerwca 2018

By Fire and Sword: Stop the Swede! Ogniem i Mieczem: Zatrzymać Szweda!

Last Thursday I invited my fellow wargamers to By Fire and Sword game. I decided to play a divisional game with a mixture rules from the main book and the Deluge supplement. 
W ostatni czwartek zaprosiłem moich wargamerów do gry z zasadami Ogniem i Mieczem. Zdecydowałem się zagrać grę dywizyjną z miksem zasad z głównego podręcznika i dodatku Potop.SCENARIO/SCENARIUSZ: Bartek Żynda
UMPIRING/PROWADZENIE GRY: Bartek Żynda
SCENERY/SCENERIA: SESWC
FIGURES & MODELS/FIGURKI i MODELE: Bartek Żynda


1. Forces. Siły.


SWEDEN/SZWECJA
(Alisdair, Bartek)

General (4 orders)

Veteran Dragoon Company (2 bases)
Regimental gun


Mercenary Reiter Regiment (Veterans)

Colonel (3 orders)

Veteran Armoured Reiter Company (3 bases)
Veteran Reiter Company (3 bases)

Mercenary Reiter Regiment

Colonel (3 orders)


Armoured Reiter Company (3 bases)
Reiter Company (3 bases)

New Type Mercenary Infantry Regiment

Colonel (3 orders)

2 x Musketeer Company (4 bases)
Pike Company (4 bases)
Regimental gunPOLISH LITHUANIAN COMMONWEALTH /RZECZPOSPOLITA OBOJGA NARODÓW
(Peter, Michael)

Regimentarz (3 orders)

2 x Dragoon Company (2 bases)

Cavalry Regiment

Colonel (3 orders)
Rotamaster (1 order)

Pancerni with spears banner (3 bases)
Pancerni banner (3 bases)
Elite Cossack style cavalry banner with spears (3 bases)
Cossack style cavalry (3 bases)
2 x Cossack style cavalry (2 bases)
Winged Hussars banner (3 bases)

Cavalry Regiment

Colonel (2 orders)

Pancerni with spears banner (3 bases)
Elite Cossack style cavalry banner (2 bases)
Cossack style cavalry banner (3 bases)
Cossack style cavalry banner (2 bases)
Winged Hussars banner (2 bases)


2. The game. Gra.


Before the game I I resigned from using the Financial Problems special rule for the Commonwealth, as to not scarry players to much (don't worry, I will introduce it next time). We had 2 Polish Lithuanian cavalry regiments who were going to stop Swedish advantage. They had 10 turn to do it. We decided to move slowly forward with Infantry supported by Dragoons and guns. On flanks infantry was supported by both reiter regiments. We moved our infantry first...
Przed grą zrezygnowałem z użycia zasad Kłopoty Skarbowe dla Rzeczypospolitej, aby zbyt nie przerazić graczy (nie martwcie się, wprowadzę ją następnym razem). Mieliśmy 2 polsko litewskie pułki jazdy, które miały za zadanie zatrzymać napór Szwedów. Na to mieli 10 tur. Powoli ruszyliśmy do przodu z nasza piechotą, wspartą dragonami i działami. Naszych flanek strzegli rajtarzy. Piechota jako pierwsza ruszyła do przodu...

Peter, who commanded the strongest cavalry regiment put his forces on the hills and push one of his Pancerni regiment to outflank us. Sadly he met our veterans. In fierce hand to hand combat reiters defeated Pancerni. Poles lost first banner.
Peter, który dowodził silniejszym pułkiem jazdy umieścił swoje oddziały na wzgórzu i puścił jedną z chorągwi pancernych by zaatakować nas z flanki. Na jego nieszczęście tam spotkał naszych weteranów, którzy w zaciętej walce wręcz pokonali Pancernych i znieśli ich z pola walki.

The Pancerni action was only a cover to Peter's secret action. He managed to push his Dragoons on our infantry flank. In response we moved back our reiters and face the new threat with our dragoons and musketeers. Both sides started to shoot. However the long range firing was not very effective... We knew, that attacking Peter's regiment will not bring victory to us, so I decided to concentrate all remaining fire on Michael's regiment (it has lowered morale). We were slowly running out of time and then I decided to charge his Cossack style cavalry with my armoured reiters. Polish cavalry broke and fled from the battlefield. That forced Michael to the first regimental morale test, which he passed. It was turn 8th and the time for the game was over. We did not broke the Polish lines yet, but we were very close. In whole game we lost only one base of veteran armoured reiters against Polish 3 Pancerni and 3 Cossack style bases. Sadly during all above actions I forgot to make pictures and I am very sorry for that. It was very hard to explain the rules and play the game, next time, I promise, it will be better.
Akcja pancernych była tylko przykrywką dla sekretnego planu Petera. Udało mu się podciągnąć jego dragonów na flankę naszej piechoty. W odpowiedzi ściągnęliśmy z powrotem naszych rajtarów weteranów i zwróciliśmy naszych dragonów i część naszych muszkieterów przeciw nowemu zagrożeniu. Obie strony rozpoczęły ostrzał, który prowadzony na dalekim zasięgu nie był zbyt efektywny... Wiedzieliśmy, że atakując pułk Petera nie przyniesie nam zwycięstwa, więc zdecydowaliśmy się skoncentrować nasz pozostały ogień na pułku Michaela (ten miał niższe morale). Powoli zaczęła nam brakować czasu, więc zdecydowałem się na szarżę opancerzonych rajtarów przeciw jeździe kozackiej Michaela. Polska kawaleria została złamana i uciekła z pola walki. To zmusiło Michaela do pierwszego testu morale dla całego regimentu. Była 8 tura i tym razem zdał. Niestety skończył nam się też czas na grę. Nie udało nam się złamać polskiej linii obrony, jednak byliśmy bardzo tego bliscy. W całej grze straciliśmy jedynie podstawkę opancerzonych rajtarów weteranów przeciw straconym polskim 3 podstawką pancernych i 3 podstawką jazdy kozackiej. Muszę tu przeprosić Was, jednak powyżej opisane akcje nie zostały przeze mnie sfotografowane. Obowiązki tłumaczenia zasad, prowadzenia gry i jeszcze jej rozgrywania trochę mnie przerosły. Następnym razem obiecuję poprawę.6 komentarzy:

 1. Następnym razem na pewno będzie sprawniej! Ale i tak wygląda super!

  OdpowiedzUsuń
 2. I read these rules of the game, I liked them. Interesting game, Bartek!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. The rules are quite complex and a little hard to maintain at the beginning, but cover a fascinating period of our history. When you master these, you will like them.

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy pomysł z minimalnymi składami regimentów. No i fajnie, że pokazujesz "Ogniem i Mieczem" w szerokim świecie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, tylko tyle mam na razie figurek (co za niedługo się zmieni). Druga sprawa, że z mniejsza ilością figurek lepiej tłumaczy się zasady. Problemem było też, że jeden z graczy zachorował i ja musiałem wejść w jego rolę. Myślę, że gra byłaby płynniejsza, z większą ilością zdjęć, gdybym zająć się jedynie jej prowadzeniem.

   Usuń