poniedziałek, 8 lutego 2021

To read or not to read? (#3): Marian Huflejt: Bitwa Pod Oliwą 1627. Fakty i Mity.

Massive appologies to all my English readers, but today's post will be only in Polish, because the book is written in that language. If there will be an English translation of that book, what I wish will happen some day, then I will return to that review.

Dzisiaj kolejny odcinek mojej serii To read or not read. Dzisiaj recenzja książki Mariana Huflejta: "Bitwa pod Oliwą 1627. Fakty i mity." Książka wydana jest przez Wydawnictwo Mantis z Olsztyna. Moją książkę nabyłem poprzez serwis Allegro. 1. About the book.

Ktoś już przede mną dokonał fachowego opisu tej książki i pozwolę sobie skierować Was do bloga Michała Paradowskiego i jego recenzji:

https://kadrinazi.blogspot.com/2019/09/kadrinazi-radzi-i-odradza-cz-xxiv.html


2. What is good for us wargamers, in that book?

Autor szczegółówo opisuje wszystkie manewry, technikę i zasady walki okrętów z tego okresu, co może być dobrą podstawą do stworzenia lub modyfikacji zasad do gry. Opis bitwy czyta się jak naprawdę bardzo dobry raport bitewny. Dodatkowo na podstawie dostępnych materiałów rekonstruuje wygląd bander używancyh przez flotę polską, co jest bardzo pomocne gdybyśmy sobie chcieli wykonać te okręty do naszych bitew. 
3. Is there any buts?

Było mi bardzo trudno znaleźć coś, do czego mógłbym się przyczepić, jednak znalazłem. Brakuje mi zbiorczego porównania flot polskich i szwedzkich, wizerunków okrętów walczących w bitwie (autor obiecuje, że znajdzie się to w jego następnej pracy, trzymam go więc za słowo). Szczególnie zważywszy na fakt, że większość dotychczas dostępnych pozycji, a co za tym idzie informacji tam podawanych jest w tej pozycji skutecznie zmienianych i obalanych.

4. Do you have to own it?

Zdecydowanie tak, jeżeli interesuje Ciebie ten okres. 

5. Final Score.

Oceniam tą pracę na 5.8 na 6.4 komentarze: