niedziela, 20 stycznia 2013

Polska 1944 (19); Poland 1944 (20) - Kfz 15 Horch + 15-cm Nebelwerfer 41

Jakiś czas temu, będąc na zakupach w centrum Edynburga, na wystawie jednego z Charity Shops wpadł mi w oko model Kfz.15 Horch wraz z 15cm Nebelwerfer 41. Jest to jeden z modeli dołączanych do czasopism (gotowy sklejony model), niestety nie udało mi się tego ustalić jakiego... Nie jest to istotne. Cena £3 jeszcze bardziej skusiła mnie do zakupu. Prezentowany model był w malowaniu 6 Pz.Div z czasów  bitwy pod Kurskiem w 1943 roku.
Some time ago, when I was on shoping in the Edinburgh City Centre, on the one of the Charity Shops displays I spot model of Kfz.15 Horch with 15cm Nebelwerfer 41. It is one of this models usually attached to the magazines (ready made model), unfortunately, I was unable to find which one... But it doesn't matter. The prize, £3  even more tempted me to buy. This model has been presented in colors of 6 Pz.Div. from the times of battle of Kursk in 1943.

Ponieważ chciałem mieć model pasujący do reszty moich modeli, potrzebne było przemalowanie. Do pozbycia się starej farby użyłem doskonałego specyfiku, jakim jest płyn do dezynfekcji ran firmy Dettol. Doskonale usuwa on starą farbę, przy okazji nie uszkadza on modelu. Model po tym zabiegu ma specyficzny zapach, ale nie powinno to sprawiać problemu.
Because I wanted to have a model that matches the rest of my models, it was necessary to repaint. To remove old paint I used the excellent specific, which is the antiseptic liquid from Dettol. It perfectly removes old paint, by the way does not damage the model. Model after the treatment has a peculiar odor, but this should not cause a problem.

Po usunięciu farby pomalowałem go w barwy bardziej pasujące do roku 1944 i mojej kolekcji "Polska 1944". Aby dodatkowo uatrakcyjnić ten model dodałem kierowcę i pasażera (figurki Dixon Miniatures). W najbliższym czasie planuję jeszcze dodać obsługę Nebelwerfera. Na dzień dzisiejszy model prezentuje się tak:
After removing the old paint I painted it in the colors more suitable to the year 1944 and my collection of "Poland 1944". To make this model more attractive  I added the driver and a passenger (both are Dixon Miniatures figures). In the near future I plan to add crew for Nebelwerfer. At this moment, the model looks like this:
Figurki wymagają jeszcze zmatowienia, ale zanim to zrobię muszę opanować technikę matowienia specyfikiem od GamesWorkshop - Purity Seal. 
Figures still need more matt, but before I will do this, I still need to improve my matt techinic with GamesWorkshop's product - Purity Seal.

4 komentarze: