wtorek, 27 czerwca 2017

Post Captain: HMS Sybille vs Forte (28.02.1799)

Last Thursday we had another game using the Post Captain rules. Angus came up with historical scenario where British frigate HMS Sybille took by surprise French frigate Forte on 28th of February 1799 on the waters of Bay of Bengal.
W ostatni czwartek mieliśmy kolejną grę z użyciem zasad Post Captain. Angus przygotował scenariusz historyczny, gdzie brytyjska fregata HMS Sybille zaskoczyła fregatę francuską Forte dnia 28 lutego 1799 na wodach Zatoki Bengalskiej.

SCENARIO/SCENARIUSZ: Angus Konstam
UMPIRING/PROWADZENIE GRY: Angus Konstam
SCENERY/SCENERIA: SESWC
MODELS/MODELE: Angus Konstam, Bartek Żynda

1. Forces. Siły.HMS Sybille (38 guns)
(Bill Gilchrist)


Forte (50 guns)
(Tim Watson, Bartek Żynda)

2. The game. Gra.


We started game with HMS Sybille chasing Forte. French ship was unprepared for battle and needed three turns to do it. Thanks to the good winds we managed to keep distance and when we were ready we turn back and moved against British ship. We passed and it and fired. British ship suffered significant rigging damages then I managed to turn back and fired from the other side. British ship catched the fire. I decided to repeat the maneuver, but then I was hit by deadly British carronades. It killed my captain and forced to moral test. I diced the worst score and our ship stroke her colors. For the bigger fun, Bill did not managed to stop the fire and British ship soon exploded. Battle finished with Royal Navy victory but with the better special effects than the original battle.

Zaczęliśmy grę z HMS Sybille ścigającą Forte. Francuski okręt był kompletnie nieprzygotowany do walki i potrzebował do tego trzech tur. Dzięki sprzyjąjącym wiatrom udało nam się utrzymać dystans i kiedy byliśmy już gotowi, zawróciliśmy i stanęliśmy do walki z brytyjskim okrętem. Minęliśmy się i oddaliśmy salwę. Olinowanie brytyjskiego okrętu mocno w tym starciu ucierpiało wtedy udało mi się wykonać zwrot i oddać salwę z drugiej burty. Brytyjski okręt zaczął się palić. Chciałem powtórzyć manewr, ale wtedy trafiła mnie salwa z karonad, która zabiła naszego kapitana i zmusiła do testu morale. Rzuciłem i otrzymałem najgorszy możliwy wynik i nasz okręt opuścił banderę. Dla większej zabawy Billowi nie udało się ugasić ognia i jego okręt skończył widowiskową eksplozją. Bitwa zakończyła się zwycięstwem Royal Navy ale z lepszymi efektami specjalnymi niż to odbyło się w rzeczywistości.

3. Links. Linki.


Angus:

SESWC:

Flickr:

10 komentarzy:

 1. Podziwiam i zazdroszczę mnogości gier w różnych epokach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Looks very nice, love your ships...

  OdpowiedzUsuń
 3. Co za raport :) Nie spodziewałem się takiego obrotu akcji. Ciekawy system - pojedynki żaglowców. I do tego fajne figurki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Mój błąd, znalazłem się w zasięgu brytyjskich karonad i musiałem za to zapłacić. Wystarczyło odejść na dalszą odległość i poczekać aż brytyjski okręt sam eksploduje...

   Usuń