wtorek, 3 marca 2015

By Fire and Sword - new players, new game. Ogniem i Mieczem - nowi gracze, nowa gra.

This game I was planned few weeks ago. I have invited few gamers, however some of them were not able to attend, but this not problem and still will be opportunity to have some game. All right, back to the game. For this one, played last Thursday I have invited Neal and Sandy. Sandy have a large collection of 15mm Osmans, so we decided to use it against my Poles. I was umpired the game, the same as commanded the Polish forces together with Neal, who will be building another Polish forces for this game - good new fo me!
Tą grę zaplanowałem już kilka tygodni temu. Zaprosiłem do niej kilka osób, niestety części z nich nie udało się wziąć w niej udziału, jednak nie jest to problemem, ponieważ na pewno nadarzy się jeszcze wiele okazji by spotkać się przy stole. Powracamy zatem do gry. Do tej rozegranej w ostatni czwartek zaprosiłem Sandiego i Neala. Sandy posiada dużą kolekcję Osmanów w skali 15mm i postanowiliśmy ich użyć przeciwko moim Polakom. Oprócz prowadzenia gry również dowodziłem polskimi oddziałami wspólnie z Nealem, który notabene będzie budował siły Rzeczpospolitej do tej gry - co mnie ogromnie cieszy!

SCENARIO/SCENARIUSZ: Patrol fight.
UMPIRING/PROWADZENIE GRY: Bartek Żynda
SCENERY/SCENERIA: SESWC
MODELS&FIGURES/ MODELE I FIGURKI: Sandy Gilespie, Bartek Żynda

1. Forces. Siły.


POLES/POLACY
(Bartek Żynda, Neal)

Polish Skirmish forces (1667-76)

Colonel (4 orders)
Rotamaster (1 order)

Pancerni banner with rohatynas (3 bases)
Cossack style cavalry banner with rohatynas (3 bases)
2 x Cossack style cavalry banner (3 bases)
2 x Pancerni banner (3 bases)
2 x Dragoons banner (2 bases)


OSMANS/OSMANI
(Sandy Gilespie)

European Eyalet Skirmish forces

Sanjakbey (3 orders)
Aga (1 order)

6 x Ala of European Sipahi (3 bases)
Segbani (10 bases)
2 x Jemat beshli (3 bases)
Jemat gönüllü (3 bases)

2. The game. Gra.


Because our forces have similar points in strength and recce, we have played the Patrol Fight scenario. Quickly I realised the mistake in my list. I should not replacing Cossacks style cavalry on Dragoons, as the first one would be much better in this kind of battle, The infantry was useless in this game, as it was in majority the cavalry battle. Very quickly I have realised the true strength of the Osman cavalry and specially the European Sipahi and their long spears!!! Because of them my attack has been stopped and repulsed and then new units charged on me, crushing them very easily. Besides of the spears and armour, Sandy had magnificent dice rolling too. Our game finished after 5 turns with Osman strategic victory. Both gentlemen we are happy from the game and its mechanic, so more games to come in the future!
Ponieważ nasze siły były porównywalne w punktach siły i zwiadu, rozgrywaliśmy Walkę Patroli. Dość szybko zdałem sobie sprawę z mojej błędnej listy. Nie powinienem zamieniać jazdy kozackiej na dragonów, ponieważ ci pierwsi byli by lepsi w tego rodzaju bitwie. Piechota była bezużyteczna w tej grze, ponieważ w większości była to bitwa kawaleryjska. Dość szybko przekonałem się tez o  prawdziwej sile osmańskiej kawalerii, szczególnie europejskich sipahów i ich kopiach!!! Ze względu na nich mój atak został zatrzymany i odparty i nowe oddziały zaszarżowały na mnie, miażdżąc mnie z łatwością. Oprócz kopii i pancerza,Sandy miał tez niesamowite rzuty kośćmi. Nasza gra skończyła się po 5 turach ze strategicznym zwycięstwem Osmanów. Obaj panowie byli zadowoleni z gry i jej mechaniki, więc spodziewajcie się następnych gier.


10 komentarzy:

 1. Dawno raportów o OiM nie było. Fajnie, że nowe osoby chcą się bawić i jeszcze RON zbierają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gier jest tyle ugadanych, że OiM musiało chwilkę poczekać. Na szczęście większa ilość graczy oznacza większą ilość gier - a tym bardziej, że niedługo będę miał skończony porównywalny podjazd Szwecji, więc dwie duże (jak na szkockie warunki) armie.

   Usuń
 2. Looks like a really nice game Bart!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Yes Rodger, it was very nice game. You should try this rules for yourself.

   Usuń
 3. Powtórka z historii. Szkoda, że tak mało fotek i opisu. Następny raport ma być tłusty od zdjęć i ociekający tekstem :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety gra była tak zajmująca, ze zapomniałem robić zdjęcia ;) Następne raporty będą już na pewno bardziej szczegółowe i z większą ilością zdjęć.

   Usuń
 4. Nice looking game Bart, and glad to know other reports are coming!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny raport i również dołączam prośbę o więcej zdjęć:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Niestety z tej gry mam tylko dwie fotografie. Najważniejsze, że gra się udała i mamy w klubie dwóch nowych graczy!!! Przy następnych grach postaram się o więcej zdjęć.

   Usuń