środa, 8 listopada 2017

Mahdists. Mahdyści.

Today my first Mahdists, for our Sudan games. Those warbands are from Perry Miniatures plastic kit. Instead of my usual way I base them on cavalry bases, what gave me bigger army look. Those are my first units in, I hope, my bigger army, which will rize in the future. Can not wait to use them in game.
Dzisiaj moi pierwsi Mahdyści, do naszych gier osadzonych w Sudanie. Te oddziały pochodzą z plastikowego zestawu od Perry Miniatures. Zamiast, jak to mam w zwyczaju, umieściłem ich na podstawkach kawaleryjskich, co dało mi wygląd większych oddziałów. To sa moje pierwsze oddziały, z mam nadzieję, większej armii, która powstanie w przyszłości. Nie mogę się już doczekać, kiedy użyję ich w grze po raz pierwszy.

Beja 1:


Beja 2:


Kordofan 1:


Kordofan 2:


All units:

16 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy rozdział historii, czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Love this kind of infantry...and your Mahdists look awesome Bart!

  OdpowiedzUsuń
 3. Maybe the Mahdists slowly get a chance ... there is hope ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. There is always hope ;) However Mahdists already few times won the game. Everything is up to attitude ;)

   Usuń
 4. I już jest pierwsza dywizja - szybko poszło. Ale te duże podstawki mogą zawieść, gdy będziesz chciał zagrać w jakiegoś skirmisha... Ale może też nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten zestaw od Perrych jest do tego znakomity. Bach i jest dywizja. Co do gry, to da się i zagrać tym skirmisha, poprostu będzie się zaznaczało straty z podstawki jakoś. chociaz u nas Sudan to prawie tylko Black Powder.

   Usuń
 5. Wonderful work Bart. I like how you have painted the Mahdists and their basing is superb. Great period to wargame and lots of great situations and scenarios that you can enjoy. I have a few on my blog that may interest your future games as well:
  http://withpyjamasthroughthedessert.blogspot.com.au/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you Carlo. I checked your blog and it is very interesting. You got plenty of scenarios I can use for our games. I've added it to my favourites. Hope, you will enjoy my blog. Cheers.

   Usuń